سرخط خبرها
خانه | خبر | مبارزه با سن غلات در ۹۲ هزار هكتار از اراضی رزن و درگزين

مبارزه با سن غلات در ۹۲ هزار هكتار از اراضی رزن و درگزين

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

محمود فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رزن با بیان اینکه مبارزه شیمیایی با آفت پوره سن غلات از ۱۳ خردادماه در شهرستان‌های رزن و درگزین آغاز شده است اظهار کرد: روند مبارزه با آفت پوره سن غلات تا ۱۰ روز آینده ادامه خواهد داشت.

وی سطح زیر کشت غلات را در شهرستان‌های رزن و درگزین بیش از ۹۲ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: در سال جاری ۸۳ هزار هکتار گندم آبی و دیم ۹ هزار هکتار جوی آبی و دیم در شهرستان‌های رزن و درگزین کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رزن از تشکیل ۱۳ شبکه دولتی و خصوصی بخش کشاورزی در راستای مبارزه با آفت سن غلات خبر داد و افزود: اطلاع‌رسانی به کشاورزان برای سمپاشی به مزارع توسط سه شبکه دولتی و ۱۰ شبکه خصوصی بخش کشاورزی در حال انجام است.

فتحی ادامه داد: تا به امروز بیش از ۳ هزار هکتار مبارزه با افت پوره سن غلات در دو شهرستان رزن و درگزین انجام شده است.

وی با بیان اینکه آفت پوره سن غلات  حشره گیاه‌خوار است که مهمترین افت غلات محسوب می‌شود گفت: اگر کشاورزان نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام نکنند هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ کمیت محصول تولید شده آسیب جدی خواهد دید و از طرفی که موجب می شود محصول تولیدی در بازار خریدار نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه امسال بیشتر مناطق شهرستان‌های رزن و درگزین آلوده به آفت پوره سن غلات است افزود: از کشاورزان تقاضا داریم حتما نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام کنند و در صورتی که مشکلی داشتند به اداره  جهاد کشاورزی رزن به منظور مشاوره مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار تن گندم و جو در دو شهرستان رزن و درگزین برداشت شود.

یکی از آفات مهم مزارع گندم و جو در کشور ما آفت سن گندم است. این آفت مهاجر است و در فصل زمستان مزارع را ترک کرده و برای زمستان گذرانی به مناطق کوهستانی و ارتفاعات پناه می‌برد و اواخر زمستان و اوایل بهار، مجدداً به مزارع برگشته و شروع به تخمگذاری می‌کند.

سن‌ها در مراحل لاروی تا رسیدن به مرحله سن کامل از قسمت‌های مختلف گیاه تغذیه می‌کنند و اگر جمعیت آنها زیاد باشد، گیاه زراعی را به طور کامل از بین می‌برند.

بیشترین خسارت این حشره در مرحله شیری و خمیری شدن دانه‌های گندم است.

انتهای پیام

مشاهده در سايت منبع خبر

همچنین ببینید

بسیج، پرچم‌دار نهضت ملی شدن فضای مجازی است/ مسئولین امر در تکمیل روشنگری‌های فعالان فضای مجازی در فتنه‌های اخیر به وظیفه انقلابی خود عمل کنند

بهگزارش صبح رزن به نقل از نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مسلم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.