خانه | خبر | مبارزه با سن غلات در ۹۲ هزار هكتار از اراضی رزن و درگزين

مبارزه با سن غلات در ۹۲ هزار هكتار از اراضی رزن و درگزين

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

محمود فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رزن با بیان اینکه مبارزه شیمیایی با آفت پوره سن غلات از ۱۳ خردادماه در شهرستان‌های رزن و درگزین آغاز شده است اظهار کرد: روند مبارزه با آفت پوره سن غلات تا ۱۰ روز آینده ادامه خواهد داشت.

وی سطح زیر کشت غلات را در شهرستان‌های رزن و درگزین بیش از ۹۲ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: در سال جاری ۸۳ هزار هکتار گندم آبی و دیم ۹ هزار هکتار جوی آبی و دیم در شهرستان‌های رزن و درگزین کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رزن از تشکیل ۱۳ شبکه دولتی و خصوصی بخش کشاورزی در راستای مبارزه با آفت سن غلات خبر داد و افزود: اطلاع‌رسانی به کشاورزان برای سمپاشی به مزارع توسط سه شبکه دولتی و ۱۰ شبکه خصوصی بخش کشاورزی در حال انجام است.

فتحی ادامه داد: تا به امروز بیش از ۳ هزار هکتار مبارزه با افت پوره سن غلات در دو شهرستان رزن و درگزین انجام شده است.

وی با بیان اینکه آفت پوره سن غلات  حشره گیاه‌خوار است که مهمترین افت غلات محسوب می‌شود گفت: اگر کشاورزان نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام نکنند هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ کمیت محصول تولید شده آسیب جدی خواهد دید و از طرفی که موجب می شود محصول تولیدی در بازار خریدار نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه امسال بیشتر مناطق شهرستان‌های رزن و درگزین آلوده به آفت پوره سن غلات است افزود: از کشاورزان تقاضا داریم حتما نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام کنند و در صورتی که مشکلی داشتند به اداره  جهاد کشاورزی رزن به منظور مشاوره مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار تن گندم و جو در دو شهرستان رزن و درگزین برداشت شود.

یکی از آفات مهم مزارع گندم و جو در کشور ما آفت سن گندم است. این آفت مهاجر است و در فصل زمستان مزارع را ترک کرده و برای زمستان گذرانی به مناطق کوهستانی و ارتفاعات پناه می‌برد و اواخر زمستان و اوایل بهار، مجدداً به مزارع برگشته و شروع به تخمگذاری می‌کند.

سن‌ها در مراحل لاروی تا رسیدن به مرحله سن کامل از قسمت‌های مختلف گیاه تغذیه می‌کنند و اگر جمعیت آنها زیاد باشد، گیاه زراعی را به طور کامل از بین می‌برند.

بیشترین خسارت این حشره در مرحله شیری و خمیری شدن دانه‌های گندم است.

انتهای پیام

مشاهده در سايت منبع خبر

همچنین ببینید

افتتاح ۵ طرح كشاورزی در شهرستان‌های رزن و درگزين

محمود فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رزن با تبریک هفته جهاد کشاورزی اظهار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.