سرخط خبرها
خانه | استانها | دوشغله بودن مدیران و چک‌های بلاتکلیف مشکلات اصلی شهرداری همدان- اخبار استانها – اخبار تسنیم

دوشغله بودن مدیران و چک‌های بلاتکلیف مشکلات اصلی شهرداری همدان- اخبار استانها – اخبار تسنیم

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، صبح امروز جلسه شورای شهر همدان با دو نطق پیش از دستور درباره شورای اجتماعی محلات و موضوع بررسی بودجه سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان تشکیل شده و ضمن ارائه گزارش درباره این دو موضوع، برخی از نامه‌های ارسالی را مورد بررسی قرار داد.

فاز اول طرح شورای اجتماعی محلات مردادماه به پایان می‌رسد

هنگام ارائه گزارش شورای اجتماعی محلات، روح الله وجدی هویدا با بیان اینکه دبیرخانه این طرح در تاریخ ۱۳۹ سال ۹۷ تشکیل شده و شورای راهبردی آن و اعضایش نیز در همین تاریخ مشخص شدند، اظهار داشت: ما هنگام شکل‌گیری شورای راهبردی ۲۱ اقدام را برای دبیرخانه تعریف کردیم که در فاز اول آن، چهار محله در چهار منطقه به نام کوی شهید مدرس، کوی محمدیه، کوی کوثر و منطقه قدیمی جولان برای اجرای طرح انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه مرداد ماه امسال مرحله اجرایی فاز اول این طرح به پایان رسیده و دیگر محلات نیز درگیر اجرای طرح می‌شوند، گفت: ما از سال گذشته تا امروز ۱۸ جلسه توجیهی، ۷ جلسه شورای راهبردی و ۸ جلسه معتمدین محلات  را برگزار کرده، با ۵ دستگاه اجرایی تفاهم نامه امضا کرده و دو جلد کتاب با دو موضوع “آشنایی با مبانی مدیریت شهر” و “آشنایی با دستورالعمل شورای اجتماعی محلات” را چاپ کرده‌ایم.

مسئول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات همدان با اعلام اینکه ۲۴ خرداد ماه همایش توجیهی شورای اجتماعی محلات آغاز می‌شود، ابراز کرد: راه‌اندازی سایت دائمی شورای محلات، نظارت بر نحوه اجرای جلسات، افزایش مهارت‌های افراد شرکت کننده در این عرصه، تولید محتوا، جمع‌آوری بانک اطلاعاتی محلات و همچنین ارزیابی دائمی طرح برای رفع ایرادات، از جمله برنامه‌های ما در آینده است.

طرح شورای اجتماعی برای اثرگذاری نیازمند مشارکت و همراهی همه مسئولان مدیریت شهری است

رضوان سلماسی نیز گفت: طرح شورای اجتماعی محلات که از پاییز سال گذشته آغاز شده است یک حرکت مثبت  در عرصه مدیریت شهری است که برای پیشرفت نیازمند همراهی و مشارکت تمامی اعضای شورای شهر است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر همدان با تاکید بر اینکه اجرای این طرح می‌تواند در فضای شهری بسیار اثرگذار باشد، عنوان کرد: اگر این طرح همان طور که هست اجرایی شود، میزان اعتماد مردم به مدیریت شهری افزایش می‌یابد و اگر مورد توجه بی‌توجهی مسئولان قرار گیرد نتیجه مد نظر به دست نمی‌آید.

وی  عنوان کرد: نتیجه نهایی این طرح در سال‌های آینده مشخص می شود چرا که شورای اجتماعی محلات متناسب با نیاز محلات و برای افزایش ارتباط مردم با مدیران عرصه مدیریت شهری طراحی شده است.

کشف حساب‌های راکد و ۲۵۰ فقره چک گمشده در شهرداری همدان

هنگام بررسی موضوع حسابرسی‌های صورت گرفته در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان نیز دکتر حیدریان مسئول این پروژه اظهار داشت: متأسفانه در شهرداری همدان با افرادی روبه‌رو هستیم که دارای دو پست هستند یعنی یک پست سازمانی بداشته و یک پست غیر مرتبط نیز دارند.

وی با تشریح مشکلات پیش آمده برای شهرداری و زیرمجموعه‌های این نهاد به دلیل دو پسته بودن مدیران گفت:  درخواست دارم شورا برای رفع این مشکل و برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی مصوبه‌ای را آماده کند تا هر فردی در جایگاه خودش قرار گیرد.

مسئول حسابرسی شورا در سازمان سیما، نظر و فضای سبز شهری همدان با بیان اینکه ما در حسابرسی‌های سالانه خود متوجه شدیم که در این سازمان و دیگر بخش‌ها، مدیران بدون توجه به اساسنامه برای خودشان پست سازمانی تعریف می کنند، مطرح کرد: باید مدیران مکلف شوند که مطابق با آنچه که در اساسنامه آمده اقدام کنند تا هنگام بازرسی و نظارت مشکلی برایشان پیش نیاید.

وی با تاکید بر اینکه اصل شایسته سالاری در شهرداری همدان و نهادهای وابسته به آن تا حدی نادیده انگاشته شده است چرا که ما افراد دارای تحصیلات مشخص را  در پست‌های غیر مرتبط به کار گرفته‌ایم، ابراز کرد: با چنین شرایطی کار ارزیابی و نظارت برای ما در شهرداری سخت می‌شود که شورا برای این موضوع باید تمهیدی بیاندیشد.

حیدریان با اعلام اینکه  ما در بررسی‌های خود با یکسری حساب‌های راکد روبه‌رو شدیم که اصلاً اطلاعی از آنها نداشتیم یعنی مسئولان مربوطه به ما درباره آن‌ها اطلاعی نداده بودند، بیان کرد: جالب اینجاست که ما متوجه شدیم برخی از این حساب های راکد تعیین و تکلیف نشده و متعلق به مدیران قبلی هستند که حالا در مجموعه فعالیتی ندارند.

ما که با کسی تعارف نداریم!

وی تشریح کرد: از دیگر موضوعاتی که در عرصه حسابرسی باید مورد توجه قرار گیرد وضعیت چک‌های بلاتکلیف است که متاسفانه مدیریت منسجمی  برای رسیدگی به این موضوع در شهرداری وجود ندارد و نهادی نیز برای نظارت درباره این موضوع بر سازمان‌های شهرداری شکل نگرفته است تا مشخص کند سازمان‌های مربوطه با این چک‌ها چه کاری انجام می‌دهند.

حیدریان با تاکید بر اینکه دلیل طول کشیدن حسابرسی‌های ما بلاتکلیفی در باره همین موضوع بود، گفت: البته این مشکل تنها مشکل شهرداری همدان نیست و ما در شهرداری دیگر شهرها نیز با این مشکل روبهرو هستیم.

وی عنوان کرد: از دیگر نکاتی که مورد توجه ما قرار گرفت این است که دوستان ما در امور مالی از یک چک برای دو قرارداد استفاده کرده‌اند و یا از چک‌های فرد ثالث استفاده کرده‌اند، آیا دوستان امور مالی ما در شهرداری نمی‌دانند که این کار درست نیست و خلاف است؟.

مسئول حسابرسی شورا در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همدان گفت: در بررسی‌های صورت گرفته  متوجه شدیم ۲۵۰ فقره چک در مجموعه گم شده است یعنی از سال گذشته تا امروز که این حسابرسی انجام شده ما با این تعداد از چک‌های گمشده روبهرو بودیم و یک ماه طول کشید تا ماتوانستیم با پیگیری وضعیت آنها را تعیین تکلیف کنیم.

وی با بیان اینکه از دیگر تخلفات صورت گرفته در شهرداری این بود که بودجه سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری را به مناطق شهرداری داده بودند، اظهار داشت: در این مورد نیز لازم از شورا برای فکری کند.

فتحی نیز در پاسخ به اظهارات دکتر حیدریان با اشاره به اینکه ما در شهرداری با این قبیل مشکلات رو به‌رو هستیم، تصریح کرد: ما هنگام بازرسی در یکی از سال‌ها، با ۳۵۰ فقره چک بلاتکلیف در یکی از بخش‌های شهرداری رو به‌رو بودیم.

بادامی نیز با شنیدن صحبت‌های مسئول حسابرسی شورا در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تصریح کرد: اگر تخلفی رخ داده باید متخلفان به دستگاه‌های مربوطه معرفی شده و با آنها برخورد شود، ما که با کسی تعارف نداریم.

برای از بین بردن معضل چک‌های بلاتکلیف در شهرداری حسابرسی ضمن عملکرد انجام شود

قره‌باغی نیز به خطاب به حیدریان تصریح کرد: ما سال گذشته طی مکاتبات  موضوع چک‌های بلاتکلیف و دیگر مشکلات را طی نامه‌ای با امضای آقای گردان  به شما اعلام کردیم، بنابراین دوستانی که می‌خواهند  مشکل چک های بلاتکلیف در شهرداری حل شود باید مانند دوره چهارم شورا، حسابرسی ضمن عملکرد  را اجرا کنند.

روانبخش نیز در واکنش به اتفاقات رخ داده گفت: ما سال قبل نامه‌ای با عنوان تحقیق و تفحص از معاونت خدمات شهری شهرداری را امضا کردیم اما  خبری از این موضوع نیست، این طرح به کجا رسیده است چرا گزارشی به صحن شورا نرسیده است؟

گردان در واکنش به صحبت‌های روانبخش با ابیان اینکه  نمی‌داند این نامه الان در چه مرحله‌ای قرار دارد، افزود: لازم است در جلسه آینده صحن شورا گزارشی درباره این موضوع توسط کمیسیون نظارت ارائه شود.

 رحیمی فر دیگر عضو شورا نیز تصریح کرد: این مطلب در قابل سوال از معاونت خدمات شهری مطرح شد که خب مسئولان مربوطه  در جلسه کمیسیون حاضر شده و توضیحاتی را ارائه دادند پس لازم است یادمان باشد اعلام سوال و یا تحقیق و تفحص تنها به معنی اینکه بگردیم و شخص متخلف را پیدا کنیم، نیست.

دبیر کمیسیون نظارت  شورای اسلامی شهر نیز اظهار داشت: همان موقع ما تمامی بندهای مورد اعتراض را در کمیسیون مطرح کرده و دوستان شهرداری ادله خود را برای بخشی از ایرادات ارائه کردند که به جا بود.

فتحی نیز در تایید صحبت‌های دبیر کمیسیون نظارت شورا گفت: حرفی که آقای محمودی زدند درست است یعنی با توجه به ادای توضیحات معاونت خدمات شهری، دیگر از شهر نیازی پیش نیامد که طرح  وارد مرحله تحقیق و تفحص شود.

شورا با درخواست شهرداری برای ارائه ضمانت بانکی برای پیمانکار  پروژه پل شهید همدانی موافقت کرد

در ادامه این جلسه موضوع درخواست شهرداری مبنی بر موافقت شورا برای ارائه ضمانت بانکی برای پیمانکار پل شهید همدانی به مبلغ ۵ میلیارد تومان مورد بررسی قرار گرفت.

در این نامه از اعضای شورا درخواست شده  بود به دلیل مطالباتی که پیمانکار این پروژه از شهرداری  دارد و با توجه به عدم توانایی شهرداری در پرداخت مطالبات، شورا با درخواست شهرداری برای ارائه ضمانت بانکی برای پیمانکار  پروژه پل شهید همدانی موافقت کند.

متن این نامه مورد اعتراض برخی اعضای شورای شهر قرار گرفت چرا که از نظر آنها مباحث حقوقی لحاظ نشده بود. در نهایت پس از اینکه شهرداری قبول کرد متن نامه را تغییر دهد، این درخواست با موافقت شورا رو به‌رو شد.

نیازی به ارائه بسته ویژه تخفیفات در شهرداری نیست

از دیگر نکاتی که با چالش بسیار در شورا روبه‌رو شد موضوع درخواست شهرداری مبنی بر موافقت شورا با ۵۰ درصد تخفیف در محاسبه عوارض پروانه ساختمانی برای پروژه های ساختمانی با متراژ بیش از ۵۰ هزار مترمربع بود که در نهایت با وجود مخالفت‌های برخی اعضای شورا مورد موافقت قرار گرفت.

کاووسی امید از مخالفان این نامه اظهار داشت: چرا باید شورا با با چنین نامه‌ای و چه تخفیفی موافقت کند در حالیکه ما تخفیفات لازم را در بودجه  امسال لحاظ کرده‌ایم؟.

وی تصریح کرد: وقتی ما به چنین پروژه‌های  به ویژه در مرکز شهر مجوز می‌دهیم سبب می‌شویم مردم با مشکلات بسیاری از جمله مشکلات  مشکلات زیست‌محیطی و ترافیکی روبه‌رو شوند معضلاتی که باید برای آن پیش از این که چنین مصوبه‌ای داده شود، فکر کنیم.

انتهای پیام/ ت

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

همچنین ببینید

بسیج، پرچم‌دار نهضت ملی شدن فضای مجازی است/ مسئولین امر در تکمیل روشنگری‌های فعالان فضای مجازی در فتنه‌های اخیر به وظیفه انقلابی خود عمل کنند

بهگزارش صبح رزن به نقل از نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مسلم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.