خانه | استانها | دلیل تخریب بخشی از بانک کارگشایی همدان؛ قصور شهرداری، میراث فرهنگی یا مالک؟- اخبار استانها – اخبار تسنیم

دلیل تخریب بخشی از بانک کارگشایی همدان؛ قصور شهرداری، میراث فرهنگی یا مالک؟- اخبار استانها – اخبار تسنیم

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، ساختمان بانک کارگشایی واقع در خیابان شریعتی همدان از آثار باقیمانده اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی است. از آن دوران تا عصر حاضر از این بنا به عنوان مقر بانک کارگشایی همدان استفاده می‌شد.

این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ماه سال ۸۲ با شماره ثبت ۹۸۷۲ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است و از جمله بناهایی است که حفظ و مرمت آن مورد تاکید فعالان حوزه میراث فرهنگی همدان بوده است، اما با همه این اوصاف بنای بانک کارگشایی حال و روز خوبی ندارد و در غفلت متولیان امر هر روز وضعیت این بنا بدتر از قبل می‌شود.

یکی، دو روز گذشته هم خبری در فصای مجازی پیچید که شهرداری همدان بخشی از دیوار ساختمان بانک کارگشایی را تخریب کرده است، اما اصل ماجرا چه بوده؟ و در تخریب بخشی از این بنا کدام ارگان‌ها قصور کردند؟

تخریب بخشی از بانک کارگشایی ارتباطی به شهرداری ندارد

مدیر منطقه یک شهرداری همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که تخریب بخشی از ساختمان بانک کارگشایی هیچ ارتباطی به شهرداری همدان ندارد گفت: این ساختمان نه در تملک شهرداری است و نه دخل و تصرفی در ترمیم یا تخریب این بنا می‌توانیم داشته باشیم.

امیر فتحیان نسب افزود: به دلیل فرسودگی بنای بانک کارگشایی و بارش‌های فراوان چند وقت اخیر بخشی از دیوار این بنا تخریب شد و عوامل شهرداری نخاله‌های ریخته شده در معابر را برای آنکه سد معبر نکند به داخل محوطه ساختمان انتقال دادند.

وی با اشاره به این که این بنا یک اثر ثبت شده ملی است و در مورد، حفظ، نگهداری  آن میراث فرهنگی و مالک بنا باید ورود کنند گفت: فرسودگی این بنا ممکن است برای عابران و رهگذران خیابان شریعتی و ساختمان‌های کناری ایجاد مشکل کند و دوستان باید در زمینه مرمت این بنا تا ایجاد مشکل نکرده اقدامی انجام دهند.

فتحیان نسب تاکید کرد: در صورتی که میراث فرهنگی و مالک بنا قصدی برای ترمیم و مرمت بنای بانک کارگشایی داشته باشند شهرداری منطقه یک کمال همکاری را با آن‌ها خواهد داشت.

میراث فرهنگی به وراث بنا دسترسی ندارد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان هم در گفت و گویی با بیان این که علت تخریب بانک کارگشایی قصور مالک این بنا بوده اظهار داشت: همسایگان بانک کارگشایی در تماسی با ما از تخریب بخشی از این بنا خبر دادند، اما به دلیل عدم دسترسی به مالک نمی‌توانیم آن را مرمت کنیم.

احمد ترابی افزود: مالک اصلی این بنا مرحوم علاقبندیان بود که چندی پیش فوت کردند و الان بنا در اختیار وراث است.

وی با اشاره به این که به وراث مرحوم علاقبندیان دسترسی نداریم گفت: اکنون وراث باید برای وضعیت این بنا تصمیم بگیرند و بدون اجازه و رضایت آنها مجوز دسترسی به بنا را نداریم.

ترابی در پاسخ به این سوال که آیا از طریق دادگاه می‌توان مجوز دسترسی به بنا را گرفت عنوان کرد: این اقدام صورت گرفته و به دادسرا برای گرفتن مجوز به منظور دسترسی به ملک و رفع خطر از آن نامه زده‌ایم.

وی تاکید کرد: این بنا از آثار ثبت شده ملی استان است و ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به مرکز بورس و موزه سکه استان را دارد.

عدم تلاش متولیان برای مرمت بناهای قدیمی

یک فعال حوزه میراث فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که بنای بانک کارگشایی با یک قرن قدمت اصلاً وضعیت مناسبی ندارد و هر لحظه امکان دارد فرو بریزد اظهار داشت: در زمان حیات مرحوم علاقبندیان که مالک در دسترس متولیان امر  بود این بنا وضعیت مناسبی نداشت.

رضا مینایی افزود: خاندان علاقبندیان از خانواده‌های شناخته شده در همدان هستند و در سطح استان و تهران بنگاه‌های اقتصادی متعددی دارند و اگر عزمی برای ارتباط با وراث مرحوم باشد این امر کار چندان سختی نیست.

وی با اشاره به این که حتی اگر دسترسی به وراث امکان پذیر نباشد نباید برای نجات این بنا دست روی دست گذاشت گفت: ساختمان بانک کارگشایی یک بنای ثبت شده ملی است و اگر زودتر موضوع دسترسی به این بنا در مراجع ذیصلاح مطرح می‌شد قبل از تخریب بخشی از آن، مراجع قانونی مجوز دسترسی را صادر می‌کردند.

مینایی تصریح کرد: متأسفانه تخریب بناهای قدیمی که از میراث فرهنگی استان همدان به شمار می‌روند در چند وقت اخیر به یک امر عادی بدل شده و بهانه توجیه آن نیز از سوی مسئولان بارش شدید باران است.

مینایی با اشاره به این که اگر قرار بود با بارش باران و برف بناهای تاریخی تخریب شوند پس وظایف متولیان میراث فرهنگی در این زمینه چه می‌شود؟، عنوان کرد: بنای یخچال میرفتاح در ملایر،  یک بنای قدیمی در کولانج و همین بنای بانک کارگشایی بناهایی با ثبت ملی هستند که از ابتدای سال تاکنون به دلیل عدم مرمت و نگهداری مناسب بخشی از آنها تخریب شد.

وی تاکید کرد: البته حفظ میراث فرهنگی به ویژه بناهای قدیمی تنها به معاونت میراث فرهنگی خلاصه نمی‌شود و دستگاه‌ها و ارگان‌های دیگری مثل شورای شهر، شهرداری، سازمان‌های مردم نهاد و بنگاه‌های اقتصادی حوزه گردشگری باید در این امر به میراث فرهنگی کمک کنند.

مینایی تصریح کرد: یکی از دلایلی که همدان به یکی از اصلی‌ترین اهداف گردشگران داخلی و بعضاً خارجی تبدیل شده و عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین را یدک می‌کشد همین بناهای تاریخی است که در صورت تخریب صنعت گردشگری استان نیز آسیب جدی می‌بیند.

انتهای پیام/ش

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

همچنین ببینید

عملکرد جهاددانشگاهی در کاهش طلاق مناسب بوده است

رئیس جهاد دانشگاهی همدان عملکرد این نهاد آموزشی در طی ۳ سال گذشته در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.