خانه | استان همدان | «مامایی»‌؛ طاقت فرسا اما زندگی‌ساز

«مامایی»‌؛ طاقت فرسا اما زندگی‌ساز

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، روز ماما بهانه‌ای شد تا به دور از مشکلات اقتصادی و دغدغه‌های زندگی روزمره، به سراغ افرادی برویم که به عنوان ماما نظاره گر زیباترین و امید بخش ترین لحظه خلقت و تولد یک نوزاد هستند.

فاطمه حمزه ای، یک مامای پرتلاش و مسئولیت پذیری است که ساکن همدان بوده و در بیمارستان شهرستان رزن مشغول به کار است. عشق به کار و حرفه دوست داشتنی‌اش سبب شده که چندین روز از هفته را به دور از خانه و خانواده در بیمارستان بگذراند.

این کارشناس مامایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: عاشق حرفه ام هستم و حاضر نیستم شغلم را با هیچ شغل دیگری معاوضه کنم.

حمزه ای تصریح کرد: علاقه شرط مهم و اساسی برای ورود و لذت بردن از یک حرفه است. من با تمام وجودم به شغل مقدس مامایی عشق می‌ورزم و همواره احساس مسئولیت و رفتار خوش با بیمار و همراهانش را سرلوحه کارم قرار داده ام.

وی گفت: به نظرم هر انسانی وقتی لحظه رنج و درد فردی را می‌بیند به سمتش می‌شتابد و سعی بر یاری رساندن به او را دارد،من هم وقتی لحظه درد و اضطراب مادران در هنگام زایمان را می‌بینم نمی‌توانم از بیمار دور شوم و ترجیح می‌دهم تا در تمام طول مدتی که مادر دچار درد زایمان است در کنارش بمانم و کمکش کنم.

این ماما ابراز کرد: وقتی مادری با درد شدید زایمان دست و پنجه نرم می‌کند، احساس می‌کند که ما درد او را لمس نمی‌کنیم بنابراین ممکن است رفتار خوبی را با ما نداشته باشد، اما ما هرگز از این برخوردها دلسرد نمی‌شویم.

صبر و حوصله لازمه این حرفه است

حمزه ای با تاکید بر اینکه یک ماما باید باحوصله و صبور باشد، اظهار داشت: ارتباط مثبتی که بین مادر باردار و ماما برقرار می‌شود، تاثیر بسیاری در کیفیت زایمان و حتی تسکین درد بیمار دارد.

وی افزود: ما به عنوان یک ماما، هم شاهد لحظات پر اضطراب و رنج و درد زایمان مادران بوده و از طرفی هم نظاره گر لحظه شیرین تولد فرشته‌های کوچک هستیم. وقتی یک نوزاد به دنیا میآید نه تنها درد و رنج مادر پایان می یابد بلکه خستگی کار هم از تن ما و دیگر پرسنل بیرون می‌آید.

این کارشناس مامایی گفت: درصد قابل توجهی از سلامت مادر و نوزاد در گرو کیفیت کار ماما است بنابراین از زمانی که یک مادر برای زایمان بستری میشود تا زمانیکه از بیمارستان مرخص شود مراقبت های ما ادامه دارد.

بیشتر بخوانید

بزرگداشت روزجهانی ماما در رشت برگزار شد

برگزیدگان مامایی، روانشناسی و علوم آزمایشگاهی استان زنجان تجلیل شدند

تعطیلات تقویم برایمان معنایی ندارد

حمزه با اشاره به اینکه شغل ما شیفتی است و روزهای تعطیل تقویم برایمان معنایی ندارد، ابراز کرد: بنده ساکن همدان هستم، بنابراین در هرگونه شرایط نامساعد جوی، مانند برف، باران و کولاک باید در شیفت خود حاضر باشم.

وی افزود: دوری از خانه و خانواده برایم سخت است، من هم بعضی روزها دلتنگ می‌شوم، اما همین که نوزادان و لبخند پدران و مادران هنگام درآغوش کشیده نورسیده شان را میبینم امیدم به زندگی بیشتر می‌شود.

مسئولان توجهی به قشر ماما ندارند

این ماما با تاکید بر اینکه خوشبختانه جایگاه ما در میان مردم به خوبی جا افتاده و همواره ما را مورد لطف و عنایت قرار می‌دهند، ابراز کرد: ولی متاسفانه مسئولان کمترین توجه را به قشر ماما دارند.

حمزه ای افزود: از نظر مالی که در وضعیت خوبی به سر نمی‌بریم و بیشتر همکاران ناراضی هستند، حتی بسیاری از همکاران پس از گذراندن دوره طرح، بیکار شدند.

تمایل مادران به زایمان طبیعی بیشتر شده

وی با بیان اینکه در دوره ای شاهد رشد روز افزون زایمان های سزارین غیر ضروری و دلبخواهی بودیم، گفت: خوشبختانه وضعیت تمایل به زایمان طبیعی بهتر شده و به ویژه در شهرستان رزن بیشتر مادران باردار تمایل به زایمان طبیعی دارند.

این کارشناس مامایی افزود: ورزش‌های دوران بارداری، تغذیه مناسب، کاهش استرس و آموختن مهارت‌های زایمان طبیعی، همگی در وقوع یک زایمان شیرین و کم درد موثر است.

حمزه‌ای گفت: وقتی یک نوزاد به دنیا می آید حس امید و زندگی هم در من قوت می‌گیرد، بنابراین حس شیرین تولد جبران تمامی لحظات پر استرس و سنگینی بار مسئولیتی که بر روی دوش یک ماما است، است.

وی اظهار داشت: بهترین خاطرات و احساس رضایتم مربوط به زمانی است که مادری پس از چندین سال انتظار صاحب فرزند می‌شود و من هم در آن لحظه با شکوه حضور دارم.

انتهای پیام/ ت

مشاهده در سايت منبع خبر

همچنین ببینید

عملکرد جهاددانشگاهی در کاهش طلاق مناسب بوده است

رئیس جهاد دانشگاهی همدان عملکرد این نهاد آموزشی در طی ۳ سال گذشته در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.