سرخط خبرها
خانه | استانها | همدان| نظارت قوی و شفافیت راهکار مبارزه با فساد در کشور است- اخبار استانها – اخبار تسنیم

همدان| نظارت قوی و شفافیت راهکار مبارزه با فساد در کشور است- اخبار استانها – اخبار تسنیم

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی  عصر امروز در نشست هم‌اندیشی با اساتید دانشگاه بوعلی سینا در زمینه راهکارهای تحقق بخشیدن بیانیه گام دوم انقلاب با اشاره به لزوم توجه به قشر جوان در جامعه اظهار داشت:  همان طور که همه می‌دانند کشور ما دارای جوانان نخبه بسیاری است و امیدواریم که پس از بیانیه گام دوم انقلاب شاهد حضور چشمگیر آن‌ها باشیم.

وی حضور نخبگان را راه حل رفع مشکلات دانست و گفت: یکی از نقدهایی که به مساله انتخابات وارد است شکل و ساختار انتخاباتی است که حضور نخبگان کم رنگ شده است.

 شعبانی افزود: البته این موضوع ربطی به فیلتر شورای نگهبان ندارد و به نحوه انتخاب افراد توسط مردم بر می‌گردد که باید در این زمینه کار جدی صورت گیرد.

وی بیانیه گام دوم انقلاب را مبتنی بر تمدنی بر اساس تعالیم اسلامی عنوان کرد و  افزود: اعتقاد این بیانیه بر این است که تمدن امروز و توسعه ای که در جامعه صورت گرفته است، یک توسعه مبنی بر اومانیسم غربی و انسان گرایی محض است.

امام جمعه همدان تاکید کرد: اعتقاد ما بر این است که از لحاظ انسان شناسی دینی می توانیم تمدن قوی اسلامی را طراحی کنیم و در مقابل سبک زندگی غربی آن را معرفی کنیم.

شعبانی در بخش دیگری از سخنانش  به تفاوت‌های علوم تجربی با علوم انسانی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در علوم انسانی این است که تکامل در آن به سادگی محقق نمی‌شود در حالی که در علوم تجربی به راحتی با اختراع و حضور در آزمایشگاه این مهم اتفاق می افتد.

وی به اهمیت بالای علوم انسانی اشاره کرد و گفت: تحولاتی که در غرب بعد از انقلاب صنعتی فرانسه به وجود آمد در اصل تحولات در فلسفه انسانی آنها بوده است و پس از آن بود که مساله علوم تجربی و صنعتی شدن غرب مطرح شد.

امام جمعه همدان علوم انسانی را زیر بنای علوم دیگر  دانست و تصریح کرد: تحول در علوم انسانی به سادگی اتفاق نمی افتد و نیازمند جمع های نخبگان و بارش های فکری است.

شعبانی با اشاره به اینکه مباحثه‌ای که در حوزه‌های علمیه بین طلاب شکل می‌گیرد پردازش ذهنی را افزایش می‌دهد اظهار داشت: اگر این شکل یادگیری مطالب در دانشگاه‌ها هم به وجود می‌آمد مطمئنا پیشرفت‌های بیشتری را در جامعه مشاهده می‌کردیم.

وی افزود: بنده بسیار علاقه مند هستم در جمع‌های دانشگاهی حضور داشته باشم و به دور از سلایق سیاسی در داخل چارچوب‌ها به مباحثه بپردازیم.

امام جمعه همدان برگزاری این جلسات را در کاهش اختلافات موثر عنوان کرد و گفت: در این هم اندیشی ها باید به دنبال نقاط مشترک باشیم تا بتواتیم به راحتی موضوعات مختلف را نقد کنیم.

باید فضای علمی کشور را به سمت فضای نقد و گفت و گو ببریم

وی با اشاره به اینکه فضای جلسات هم اندیشی فضای تعریف کردن نیست ، تاکید کرد: اینجا وقت آن است که با بهره‌گیری از نظرات مختلف به نقد مطالب بپردازیم و منتظر رسیدن به مقصود مورد نظر باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان تصریح کرد: بسیار عالی است که فضای علمی کشور را به سمت فضای نقد و گفت‌وگو ببریم و از نظرات کارشناسان و نخبگان در کشور استفاده کنیم.

شعبانی گفت:  بیانیه گام دوم انقلاب دارای بند های مختلفی است که بررسی راه های تحقق هر یک از آنها نیازمند برگزاری جلسات تخصصی است.
وی در بخش دیگری از سخنانش به نحوه انتخاب مدیران اشاره کرد و افزود: کمیل بن زیاد با وجود ان که انسان وارسته ای بود هیچ گاه مسوولیتی را عهده دار نبود چرا که تخصص انجام ان را نداشت.

امام جمعه همدان  افزود: باید در کنار درست انتخاب کردن افراد با فساد موجود نیز مبارزه کنیم و اجازه ورود مدیران به این موضوعات را ندهیم.

شعبانی به تشریح راه های مبازره با فساد پرداخت و گفت: یکی از این راه ها  آن است که نظارت ها به حدی قوی باشد که هیچ کس نتواند به سمت انجام کار اشتباه یا خلافی برود یا آن که سیستم به اندازه شفاف و روشن باشد که حرکات افراد مشخص باشد.

وی  به طراحی سیستمی جامع در نظام اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: باید افرادی را انتخاب کنیم که به تمام معنا عادل باشند و اگر هیچ نظارتی هم وجود نداشته باشد فرد به دنبال سو استفاده نباشد.

انتهای پیام/ح

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

همچنین ببینید

بسیج، پرچم‌دار نهضت ملی شدن فضای مجازی است/ مسئولین امر در تکمیل روشنگری‌های فعالان فضای مجازی در فتنه‌های اخیر به وظیفه انقلابی خود عمل کنند

بهگزارش صبح رزن به نقل از نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مسلم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.