خانه | خبر | استقرار اکیپ کنترل دام عشایر اسدآباد در ۲ گلوگاه

استقرار اکیپ کنترل دام عشایر اسدآباد در ۲ گلوگاه

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اسدآباد از استقرار اکیپ کنترل دام عشایر اسدآباد در ۲ گلوگاه پل شکسته و عزیز آباد برای جلوگیری از ورود زودهنگام عشایر به عرصه منابع طبیعی شهرستان خبر داد.

قباد پیری در گفت و گو با ایسنا، منطقه همدان، زمان ورود سامانه عشایر به مراتع شهرستان اسدآباد را ۱۵ اردیبهشت اعلام کرد و افزود: کوچ و ورود زودهنگام عشایر به مراتع شهرستان موجب عدم کامل شدن رشد پوشش گیاهی و تخریب آن می‌شود.

وی تصریح کرد: شهرستان اسدآباد با وسعت یک هزار و ۱۹۵ کیلومترمربع دارای ۵۹ هزار هکتار اراضی ملی بوده که از این میزان ۵۳ هزار و ۸۱۹هکتار به صورت مرتع است.

پیری با اشاره به اینکه عشایر هر ساله از ۱۵ اردیبهشت به مدت ۹۰ روز در ۴ سامانه ملحمدره، قراکند، حسین آباد خنداب و شیلاندر شهرستان استقرار می یابند، گفت:

 چرای دام توسط عشایر در اسدآباد سالانه سه برابر ظرفیت مراتع شهرستان بوده و هر ساله خانواده‌های عشایر سه برابر مجوزهای صادره دام وارد مراتع شهرستان می‌کنند این درحالیست که بر اساس مجوزهای صادره تنها ۵۷ خانوار عشایر می‌توانند به همراه سه هزار و ۷۷۲ رأس دام به مراتع شهرستان کوچ کرده و وارد شوند.

وی با بیان اینکه هر ساله بیش از ۹ هزار دام مازاد توسط عشایر وارد مراتع شهرستان می‌شود و مراتع منابع‌طبیعی اسدآباد پاسخگوی این میزان دام مازاد عشایر نیست، عنوان کرد: این امر علاوه بر محدودیت رویش و اکولوژیکی، باعث تخریب مراتع عرصه‌های منابع‌طبیعی و در نهایت فرسایش خاک می‌شود. 

انتهای پیام

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

همچنین ببینید

جانشین قرارگاه پدافند زیستی استان همدان منصوب شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سپاه انصارالحسین (ع) همدان، بر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.