خانه | استانها | لحظه‌شماری برای تحقق یک وعده؛ دبستان ناامن همدان کی تخلیه می‌شود؟- اخبار استانها – اخبار تسنیم

لحظه‌شماری برای تحقق یک وعده؛ دبستان ناامن همدان کی تخلیه می‌شود؟- اخبار استانها – اخبار تسنیم

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، آذرماه سال گذشته بود که موضوع دبستان فرسوده شهید فراهانی و فعالیت آن باوجود داشتن کد تخریب در رسانه‌ها مطرح شد؛ مدرسه‌ای با بیش از نیم‌قرن قدمت که سقفش بر اثر زمین‌لرزه‌ کوچک ۲.۵ ریشتری ترک‌خورده بود.

مدرسه‌ای که سال‌ها پیش با نام “ابن‌سینا” در نزدیکی بنای تاریخی برج قربان ساخته‌شده و حالا در یک نوبت “شهید فراهانی” برای دختران و در نوبت دیگر “سعدی” برای پسران نام‌ گرفته و ۷۰۰ دانش‌آموز در آن درس می‌خوانند.

فعالیت مدرسه فرسوده شهید فراهانی در حالی است که بر اساس قانون، هرگاه یک محیط آموزشی دارای کد تخریب باشد نباید از آن استفاده شود و هرچند مسئولان آموزش و پرورش، عمر این دبستان را بیش از ۵۰ سال می‌دانند، اما رنگ و رخسارش نشان می‌دهد که مدت‌هاست نفس‌های آخر را کشیده و به‌زحمت سرپا ایستاده است.

وضعیت نامناسب این مدرسه فرسوده و ریختن سقف نمازخانه و برخی کلاس‌ها بر اثر زلزله، دل اولیا را لرزاند و تخلیه مدرسه و انتقال فرزندانشان به‌جای دیگر را از آموزش و پرورش خواستار شدند.

هرچند خواست اولیا مبنی بر تعطیلی این مدرسه بسیار فرسوده محقق نشد، اما نوسازی مدارس قول داد تا ساختمان نیمه‌کاره نزدیک مدرسه را تا پایان اسفند آماده‌ کرده و دانش آموزان به آن منتقل ‌شوند.

ساخت بنای جدید مدرسه چند سال پیش آغاز شد، اما به دلیل کمبود منابع مالی به درازا کشید و دانش آموزان ناچار شدند در همان دبستان قدیمی و دارای کد تخریب بمانند؛ مدرسه‌ای که خطر هرلحظه آن را تهدید می‌کند.

اواخر اسفند ۹۷ بود که مدیرکل نوسازی مدارس استان از افتتاح مرحله نخست طرح تا پایان همان ماه خبر داد و به “تسنیم” گفت: ساختمان به پایان رسیده و در حال نصب شبکه گرمایشی و تأمین تجهیزات آموزشی هستیم که امیدواریم تا پایان اسفند مرحله نخست شامل بلوک ۱۴ کلاسه به بهره‌برداری رسد.

فرزاد تیموری افزود: بلوک ۱۳ کلاسه هم به دلیل برخی مشکلات چون کمبود اعتبار باقی‌مانده و مهر ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد، اما مدرسه فعلی ۱۲ کلاس داشته و افتتاح یک بلوک برای جابجایی دانش آموزان از مدرسه فرسوده و دارای کد تخریب به ساختمان جدید کفایت می‌کند.

افتتاح مدرسه جدید در روزهای پایانی سال تحصیلی

حال با به پایان رسیدن مهلت مقرر و گذشت ۲۶ روز از سال جدید انتظار می‌رفت که دانش آموزان سال نو را در کلاس‌های نو درس بخوانند، اما هنوز این وعده محقق نشده است.

با کسر تعطیلات نوروزی و اضافه کردن آن به روزهای کاری اسفند باید گفت ۱۰ روز از بازگشایی مدارس در سال ۹۸ گذشته، اما هنوز ۷۰۰ دانش آموزان در دبستان فرسوده و تخریبی شهید فراهانی و سعدی درس می‌خوانند.

مدرسه‌ای با کلاس‌های رنگ و رو رفته، در و پنجره‌های غیراستاندارد، سقف‌های زرد طبله کرده و پوسته‌پوسته شده و نم داده حتی در طبقه همکف و شیب تند ورودی حیاط که در فصل زمستان تبدیل به سرسره‌ای برای تفریح دانش آموزان شده بود.

مشاهدات میدانی خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد که مدرسه جدید هنوز چند روزی کار دارد تا افتتاح شود؛ ساختمان آماده است، تجهیزات لازم و میز و نیمکت‌های نو خریداری و گوشه کلاس‌ها گذاشته شده و تنها حیاط مدرسه باقی مانده که هنوز خاکی است.

کارگرها مشغول کارند؛ شن و ماسه گوشه حیاط به چشم می‌خورد و آن طرف‌تر هم بلوک نیمه‌کاره که تنها اسکلتش سرپا شده، خودنمایی می‌کند؛ بلوکی که نوسازی مدارس قول داده تا پاییز ۹۸ آماده‌اش کند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ همدان که پیش از این از افتتاح مدرسه جدید پس از تعطیلات نوروزی خبر داده بود، گفت: بنا بر وعده نوسازی قرار بود بلوک ۱۴ کلاسه برای سال نو تحویل آموزش و پرورش شود تا دانش آموزان را به آن منتقل کنیم، اما هنوز در حال آماده‌سازی مدرسه هستند.

محمد باب‌الحوائجی در گفت‌وگو با “تسنیم” افزود: ساختمان آماده، دیوارکشی آن انجام شده و در حال محوطه‌سازی هستند و نوسازی مدارس قول داده تا ۳۱ فروردین کار را به پایان برساند.

وی بیان کرد: البته چون بلوک دیگر نیمه‌کاره بوده و حیاط هم باید آماده شود؛ مراسم افتتاحیه رسمی به زمان تحویل کامل طرح موکول می‌شود و به‌احتمال‌زیاد برای این مرحله افتتاحیه برگزار نمی‌شود.

باب‌الحوائجی پیش از این هم از وجود ۱۰ مدرسه فرسوده در ناحیه ۲ آموزش و پرورش شهرستان همدان خبر داده و گفته بود که برخی از آن‌ها کد تخریب دارند.

به گزارش تسنیم، با گذشت ۴ ماه از انعکاس مشکلات مدرسه دارای کد تخریب شهید فراهانی همدان امید می‌رود که وعده‌های مسئولان برای تعطیلی این مدرسه بسیار فرسوده رنگ واقعیت به خود گرفته و ۷۰۰ نوگُل کوچک این دبستان بتوانند دست‌کم چند روز اندک باقی‌مانده تا پایان سال تحصیلی را در کلاس‌های نو درس بخوانند.

با قدردانی از تلاش همه افرادی که برای ساخت سریع و فوری این مدرسه تلاش کردند به‌ویژه نوسازی مدارس یادآور می‌شویم که این روحیه باید در مورد همه طرح‌های مشابه در دستور کار مدیران استان و نمایندگان مردم در مجلس قرار گیرد.

تخریب و بازسازی مدارس فرسوده و ناامن که عمر بسیاری از آن‌ها به پایان رسیده از اقداماتی است که باید در اولویت کاری وزارت آموزش و پرورش و دولت قرار گیرد؛ مدارسی که سن برخی‌هایشان بسیار بیشتر از عمر انقلاب است.

درواقع برخورداری از روحیه جهادی و تلاش مضاعف برای آبادانی کشور، باید سرلوحه کار مدیران کشور و متولیان عرصه تعلیم و تربیت قرار گیرد تا زمینه رشد و پرورش ذهنی و جسمی آینده‌سازان این سرزمین در فضایی امن و عاری از اضطراب و نگرانی فراهم شود و آن وقت است که می توان ادعا کرد که آموزش و پرورش توانسته به وظیفه ذاتی خود عمل کند.

گزارش: سمیه مظاهری

انتهای پیام/ ع

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

همچنین ببینید

جانشین قرارگاه پدافند زیستی استان همدان منصوب شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سپاه انصارالحسین (ع) همدان، بر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.