سرخط خبرها
خانه | حوزه و دانشگاه > آموزش عالی | رصد اشتغال فارغ التحصیلان/ برنامه تقاضامحور کردن رساله ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

رصد اشتغال فارغ التحصیلان/ برنامه تقاضامحور کردن رساله ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش سيز و بيز | پورتال جامع شهرستانی

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود برومند امروز در نشست هم اندیشی وزیر علوم با صاحب نظران علمی کشور که امروز در وزارت علوم برگزار شد گفت: برای رسیدن به نقطه کنونی از راه پر پیچ و خمی گذر کردیم و آرام آرام دانش خود را گسترش دادیم.

وی با بیان اینکه فارغ التحصیلان ایرانی کارهای بسیار خوبی انجام داده‌اند، گفت: در مطالعات اجتماعی، علوم پایه، پزشکی افتخارات بسیار خوبی کسب کرده ایم و ۳ درصد از مقالات برتر جهانی را تولید می‌کنیم. اولین کشور برتر علمی در میان کشورهای اسلامی و دارای رتبه ۱۶ جهان هستیم.

برومند بیان کرد: دانشگاهیان به دنبال این هستند تا دانش پلی برای پاسخ به نیازهای کشور شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به چالش‌های پیش رو کشور گفت: ایران با کمبود آب و ریزگردها مواجه است و از سوی دیگر با مشکل بیکاری مواجه هستیم و اشتغال پذیری فارغ التحصیلان از وظایف پیش رو است.

وی ادامه داد: نیاز به راه حل های جدیدی داریم و باید به کمک تیم تحقیقاتی و از طریق راه حل های فناورانه ایده‌های خود را به محصول و خدمات تبدیل کنیم ما به دنبال توسعه فناوری‌های جدید هستیم و اگر در گذشته می‌توانستیم به تنهایی چالش‌ها خود را برطرف کنیم امروز باید از طریق همکاری‌ها برنامه‌هایمان را پیش ببریم.

برومند با بیان اینکه فارغ التحصیلان باید کارآفرین شوند، گفت: اکوسیستم مناسب نوآوری باید ایجاد شود و به کمک این سیستم پیچیده ایده‌ها را به محصول تبدیل کنیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: متأسفانه نگاهی که در بدنه علمی وجود دارد به جای اشتراک سبب افتراق می‌شود و هیچ ارزیابی خاصی درباره گروه‌های علمی انجام نمی‌گیرد در حالی که همکاری‌ها باید به صورت کافی وجود داشته باشد و در یک نظام واحد برنامه‌های علمی پیش بروند.

وی ادامه داد: همکاری مناسبی میان دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها وجود ندارد و هر دو نهاد یکدیگر را رقیب می‌دانند و ادامه این نگاه‌ها مانع از تشکیل نظام واحد و منسجمی می‌شود.

برومند با اشاره به تشکیل اکوسیستم مناسب اظهار کرد: برای تشکیل اکوسیستم نوآوری باید نگاه خود را تغیر دهیم توسعه علم و فناوری باید سد راه توسعه ناهمگون برنامه‌ها شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به برنامه دانشگاه‌ها در مناطق سیل زده گفت: دانشکده‌های مختلف حضور پر رنگی در مناطق سیل زده داشته اند و همچنین برخی از دانشگاهیان در ستاد بحران حضور دارند و این تصویر مناسبی است که از دانشگاه ساخته می‌شود.

برومند با اشاره به رصد اشتغال گفت: این کار با دقت پیش می‌رود و از طریق سامانه وزارت کار میزان اشتغال دانشگاهیان استخراج شده است و در بحث تقاضا محور کردن رساله‌ها طرحی تدوین شده است و به دنبال این هستیم که به دانشگاه‌ها گرنت کامل ارائه شود.

وی ادامه داد: برنامه کشور باید دقیق‌تر و عملیاتی تر شود صرف تدوین بودجه پاسخگو نیست. باید بتوانیم در شرایط سخت راه حل های خود را ارائه کنیم و دریافت نیاز دقیق دستگاه‌ها برای ما مهم است. از این رو در ۱۰ دانشگاه معین سراسر کشور برنامه عملیاتی تدوین شده است.

برومند با اشاره به همکاری دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی گفت: برای پیش برد تمام فعالیت‌های علمی نیازمند همکاری و حضور اساتید و صاحب نظران هستیم و به کمک یکدیگر می‌توان دستاوردهای خوبی کسب کرد.

وی افزود: بزرگترین مجموعه کارشناسی کشور هستیم و این مجموعه می‌تواند تصویر علمی درستی از کشور را ایجاد کند.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

همچنین ببینید

فشار خون ۱۵۰ هزار ملایری کنترل شد

مدیر شبکه بهداشت و درمان ملایر گفت: طرح بسیج ملی ” کنترل فشار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.